تفاوت سوئیچ و روتر

پاسخ: رایانه ها می توانند از طریق یک سوئیچ یا یک روتر به یکدیگر متصل شوند . پس تفاوت بین دو چیست؟ اساسی ترین توضیح این است که سوئیچ برای اتصال کامپیوتر در یک شبکه طراحی شده است، در حالی که یک روتر برای اتصال چندین شبکه با هم طراحی شده است.

در یک شبکه خانگی، یک روتر تنها معمولا برای اتصال دستگاه ها به اینترنت مورد نیاز است . همه دستگاههای داخل خانه مانند رایانه، رایانه لوحی (تبلت ها) ، و تلفنهای هوشمند میتوانند از طریق اتصال سیمی یا بیسیم به روتر وصل شوند. همانطور که از نامش بر می آید، روتر تمام دستگاه های متصل را به مودم کابلی یا DSL هدایت می کند.

سوئیچ ها اغلب در شبکه های بزرگ استفاده می شوند، مانند مواردی که در محیط کسب و کار و مدرسه یافت می شود. آنها کامپیوترهای زیادی را با هم در یک شبکه محلی متصل می کنند . شبکه های بزرگ ممکن است شامل چندین سوئیچ باشد که گروه های مختلف سیستم های کامپیوتری را با یکدیگر متصل می کنند.

این سوئیچ ها به طور معمول به روتر وصل می شوند که به دستگاه های متصل می شود تا به اینترنت دسترسی پیدا کنند.

هرچند روترها و سوئیچ ها متفاوت هستند، آنها می توانند به طور متناوب استفاده شوند. به عنوان مثال، یک روتر به طور معمول چند پورت LAN و یک پورت WAN دارد . پورت های LAN برای اتصال کامپیوتر از طریق اترنت طراحی شده اند . پورت WAN برای اتصال به مودم طراحی شده است. در حالی که سوئیچ ها پورت WAN ندارند، می توانید از هر یک از پورت های استاندارد استاندارد برای اتصال به مودم استفاده کنید. با این وجود، ممکن است مجبور شوید از یک کابل اترنت متقاطع استفاده کنید تا اتصال به درستی انجام شود.

اگرچه ممکن است سوئیچ به عنوان یک روتر استفاده شود، معمولا سوئیچ ها گزینه های پیکربندی مشابه روتر را ندارند. سوئیچ ها سریعتر از روتر ها استفاده می شوند، اما روترهای مدرن قادر به عملکرد مشابه هستند. بنابراین، هنگام انتخاب یک دستگاه مرکزی برای شبکه خانگی خود، روتر بیشترین معنی را به خود اختصاص می دهد.


سوئیچ سیسکو